Güvenlik Duvarı (Firewall)

Şirketlerin, geniş alan ağına erişimlerinin güvenliği ve kontrolü, geniş alan ağında bulunan servislerinin erişim ve uygulama güvenliği ve bu sistemlere içeriden erişimlerin kontrol ve güvenliğinin sağlanması için kullanılan, donanım veya yazılım tabanlı, üzerinde birden fazla bağlantı noktası bulunduran cihazların genel adıdır. Şirketlerin geniş alan ağındaki servislerinin ilk savunma noktasıdır ve bu nedenle varlıgı ve yönetimi kritik öneme sahiptir.

Kurulumu yapıldıktan sonra, şirketin verdiği ve aldığı hizmetlerin genel çerçevesine göre, her bağlantıyı yasaklayıp sadece belli bağlantılara izin vermek, veya her bağlantıya izin verip sadece belli bağlantıları yasaklamak metodu ile konfigüe edilir ve kullanılır. Bu sistemler genelde çok fazla bakım istememesi için üretildiklerinden, 7/24 izleme yerine sadece periyodik kontrollerle, veya durum bazlı uyarı sistemleri ile yönetilirler.

  • donanim

Mini Bilişim bu alanda geniş alan ağı koruması için donanım tabanlı veya yazılım tabanlı sistemleri, şirketin güvenlik ihtiyaçlarına göre kurup konfigüre ederek anahtar teslim veya duruma özel çözümler sunar.