İnternet Reklamcılığı

Günümüzde internet şüphesiz ki reklam için önemli ve etkin bir araç haline geldi. İnternet reklamcılığı ve pazarlama çok yakında televizyon, radyo, gazete, dergi gibi geleneksel medya araçlarının yerini alacak gibi görünüyor.

İnternet kullanıcı sayısı dünya çapında hızla artarken, interneti kullanan insanların yaş yelpazesi de genişliyor. İletişim ve eğlence için günlük hayatta önemli bir hale gelen internet kullanımı gün geçtikçe alışılmış eğlence anlayışı, promosyon ürün reklamları ve geleneksel medyanın yerini alıyor.Bazı firmalar kalem, kartvizit, kupa gibi promosyon ürünleri ile yapılan reklam faaliyetlerini oldukça pahalı ve verimsiz buluyorlar. Aynı şekilde bu tür televizyon, radyo, dergi, gazete vb. geleneksel pazarlama biçimleri ise başvurulacak son yöntemler haline geliyor.

İnternet reklamlarının sunduğu avantajlar:

  • internetreklamciligi
Geniş Kapsama Alanı

İnternet reklamları, geleneksel reklamlara göre çok daha geniş kitlelere ulaşım sağlıyor. Dolayısıyla internet reklam kampanyaları ile firmalar çok daha iyi sonuçlar alabiliyor. İnternet reklamları ile ayrıca bu geniş kapsama alanını firmanın hedef kitlesine göre kısıtlama imkânı oluyor.

Hedef Kitle

Geleneksel reklamlarla karşılaştırıldığında internet reklamları her zaman hedef kitleye ulaşım için yardımcı olur. Ulaşılmasını istediğiniz kitleyi doğru seçebildiğiniz zaman ise reklam giderlerinizde ciddi oranda düşüş olacaktır.

Düşük Maliyet

İnternet reklamcılığı ve pazarlamanın bir diğer avantajı geleneksel reklam faaliyetleri ile karşılaştırıldığında maliyetinin düşük olması. Çok daha az maliyetle daha geniş kitlelere ulaşılabiliyor. Coğrafi konumlara göre de net rakamlar belirlenebiliyor.

Kolay Takip ve Dönüşümün Ölçülmesi

Dönüşümün takip edilebilir ve ölçülebilir olması internet reklamlarının geleneksel reklamlara göre açık ara fark yapmasını sağlıyor. Etkili analitik araçlarla birçok reklam gerçek zamanlı yönetilebilir ve ölçülebilir oluyor.

Hız

İnternet reklamları, geleneksel reklamlara göre hedef kitleye çok daha hızlı ulaşıyor. İnternet reklamlarının projelendirilerek yayınlanmasından, hedef kitleye ulaşmasına kadar olan süreç daha kısa oluyor.

Ödemede Esneklik

Esnek ödeme seçenekleri, internet reklamlarının bir diğer avantajı. Geleneksel reklam kampanyalarında firmaların reklam ajansına bir anda tüm miktarı ödemeleri gerekiyor. Ancak internet reklamcılığında firmalara sadece nitelikli satış, tıklama veya gösterim için ödeme yapmak gibi esneklikler sunulabiliyor.

Yatırım Getirisi

İnternet reklamlarında genellikle performansa dayanan ödeme sistemi kullanıldığı için; geleneksel reklam projelerine oranla, yatırım getirisi çok daha iyi olabiliyor.

Müşteri Bağlılığı

İnternet reklamları müşteri ve takipçilerin firmaya bağlılığının reklamlar ve ürünler ile devam etmesini kolaylaştırıyor. Bu izleyicilerden gelen görüş ve öneriler, daha hızlı bir şekilde firmaya ulaşarak değerlendirilebiliyor. Böylece firma da gerekli düzenlemeleri yaparak ürün kalitesini artırabiliyor.

Aydınlatıcı Olmak

İnternet reklamları ile reklam veren firmalar nispeten daha düşük maliyetle ulaştıkları kitleyi firmaları ya da kampanyaları hakkında bilgilendirebiliyor. İnternet reklam kampanyalarının çoğunda kullanıcılar reklamda belirtilen ürün ya da hizmet hakkında daha fazla bilgi alması amacıyla başka bir sayfaya ya da web sitesine yönlendirilebiliyor.